1871605. SOFA, allmoge, Tornedalssoffa, Västerbotten. 1700-tallet.
Udtrækkelig. Matchende madras medfølger. Polstret sæde og løse fjer beklædt med pink tekstil. Længde 182, bredde 55, højde 87,5 cm.
Brugsslitage. Ridser. Senere maling, låg og tekstil.