TOM ARVIDSSON. Olie på lærred, tåge over landskab, signeret.
186871. TOM ARVIDSSON. Olie på lærred, tåge over landskab, signeret.
82 x 100 cm Tom Arvidsson blev født i Stockholm i 1944. Har udført studier på Konstfack i årene 1960-63. Tom Arvidsson har deltaget i en række separat- og gruppeudstillinger, bl.a i Stockholm, Borås, Halmstad og Jönköping. Europa: Spanien, Italien og Tyskland. Amerika: New York og Chicago. Hans maleri beskriver opløste konturer i stærke og glødende farver i få toner. Landskab, himmel og hav vender tilbage med punktlighed i hans maleri. Koloristisk begavet med et altid levende farvespektrum til hjælp, har han vakt undren og interesse i sine kunstnervenners kreds og nogle gange pædagogisk dominerede publikum.