1841994. BØRGE MOGENSEN. Sofabord, model 5263, Fredericia Stolefabrik, Danmark, anden halvdel af det 20. århundrede.
Egetræ. Mærket. Længde 160 cm, bredde 60 cm, højde 55 cm.
Brugsslitage med mærker. Pletter. Formentlig senere kalket/sæbet.
Børge Mogensen (1914–1972)