SOFA, to-personers, "Confidant", Antoni Gaudi, Spanien, Art Nouveau, første fjerdedel af det 20. århundrede.

184055. SOFA, to-personers, "Confidant", Antoni Gaudi, Spanien, Art Nouveau, første fjerdedel af det 20. århundrede.

Længde 162, bredde 89, sædehøjde 44,5, ryghøjde 104 cm Ifølge indsender en specialbestilt sofa til Svensk Amerikalinje til Kongehuset i begyndelsen af 1900-tallet.

The Confidant, eller Double Sofa, blev designet af Gaudi, der var kendt som en af de førende arkitekter i slutningen af det nittende og begyndelsen af det tyvende århundrede. Denne stol, beregnet til Casa Batlló på Passeig de Gracia i Barcelona, Spanien, er nu anbragt i Museu Nacional d'Art de Catalunyas samling af moderne kunst og i Casa Museu Gaudí.

The Confidant er et glimrende eksempel på, hvordan designeren "sigtede mod afrundede former, der passede til den menneskelige form, forlod polstring og datidens overflødige ornamentik og blottede genstanden. Gaudí var en forløber for ergonomisk design, der brød med akademiske repertoirer og varslede industrielt design, det samme som nutidige arkitekter som Victor Horta, Mackintosh og Saarinen.

"Stolene fra Batlló-huset foreslår en hidtil ukendt siddeplads, som søger efter de afrundede former, der kan tilpasse sig den menneskelige krop. Udført i Casas i Bardes-værkstederne i asketræ, har de anatomiske former, der ser ud til at være modelleret ud fra det aftryk, kroppen laver, når de sidder. På samme måde giver Gaudi afkald på enhver reference til stil for at efterlade formen usminket, understreger træets årer og teksturkvaliteter og tilsidesætter polstringen og den overflødige ornamentik, ofte baseret på blomsterstilisering, som nutidige dekoratører som Gaspar Homar og Joan Busquets ofte gik ind for.

Slitage, ridser og blå mærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 7.748