MADSERVICE i porcelæn. 53 dele. "Riviera", Rörstrand.
183883. MADSERVICE i porcelæn. 53 dele. "Riviera", Rörstrand.
Spisestel med blomstermønster og forgyldt kantdekoration, stemplet Rörstrand. "Riviera" blev fremstillet mellem 1939 og 1952. Motivet er trykt på porcelæn 12 tallerkener, diameter 24,5 cm 12 dybe tallerkener, diameter 23,5 cm 12 tallerkener, diameter 20,5 cm 7 tallerkener. diameter 17,5 cm 4 serveringsfade, diameter 34 cm og 28,5 cm 2 serveringsfade med hanke, diameter 22 cm 2 serveringsskåle, længde 26 cm og 24 cm Sauceskål, højde 9 cm Kande, højde 16 cm.
Tilstand med enkelte krakeleringer Tallerkener med ujævnheder og lille Kantstødt i forgyldningen. Læggeskål, diameter 26 cm af anden årgang, uden forgyldt kant og med misfarvninger i kanten.