DIETER WAECKERLIN. flydende skænk model "B 40" til ERWIN BEHR, Wendlingen.
1838191. DIETER WAECKERLIN. flydende skænk model "B 40" til ERWIN BEHR, Wendlingen.
Skænk til vægmontering model "B 40" til Erwin Behr, Wendlingen. Design fra 1958 af Dieter Waeckerlin. Kasseformet konstruktion med monteringsfri krop af fineret træ. Interiør i lyst træ med skuffer og udtræksstativ til flasker. Mærket på indersiden med en producentplade. mål ca. H. 53 cm, B. 248 cm, D. 55,5 cm.
Fremstår med alderssvarende slid, alle ydre fineroverflader var forkert belagt med sort maling, enkelte små ridser og farveafskrabninger, let snavset på indersiden.