1820157. HANS FRIEDRICH. Maleri, Byudsigt, Leipzig, 1939.
Hans Friedrich (1887-1967), maleri, byudsigt, olie på lærred, Leipzig, 1939. Repræsentation af et sommerydre med en gade foran en husfacade til højre og en kanal til venstre, signeret, dateret og topograferet nederst til højre, 120x156cm (141x177cm).