SWORD, JAPAN, OSAFUNE NORIMITSU 長 船 則 光, 1395.

180825. SWORD, JAPAN, OSAFUNE NORIMITSU 長 船 則 光, 1395.

Sværdsmed: Norimitsu 則 光 Sværdskole: Osafune 長 船 Region: Bizen 備 前 Fremstillingsår: 1395 Kunstperiode: Muromachi (1392–1573) Sværdperiode: Koto (800-1596) Samlet klingelængde: 66,1 cm [ MATERLINK TIL REFERENCE ] (https: // .dropbox.com/sh / 1zoeqfvgex4s61b / AADuxWDasretPQWq1rEUpNqaa? dl = 0).

Brugsslitage.
Signeret: 備 州長 船 則 光 / 應 永 二年 八月 日 - Bishu Osafune Norimitsu / Oei år 2 en dag i august (august 1395).

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsslitage.

Antal besøg: 2.040