180512. MÅLEINSTRUMENTER, med tilbehør, geodætisk, 2 stk. FR. J. Berg, Stockholm, anden halvdel af 1800-tallet.
I original æske. Måleplade med glasgitter medfølger Længde instrument 29 og 47 cm Længde plade 13,8 x 13,8 cm.
mindre ridser og slitage.
Nøgle/nøgler findes