GARNETRING ANTIK BARTEL & SOHN AUGSBURG.

1799848. GARNETRING ANTIK BARTEL & SOHN AUGSBURG.

Den antikke ring er lavet af 835 sølv og stemplet, den bærer også signet fra Bartel & Sohn, Augsburg.
Ringhovedet bærer en oval facetteret, blodrød, bøhmisk antik rosenskåret granat i midten. Denne sidder på et forgyldt gitterværk, som ender i rocaillemønstre på ydersiden.
RG 52 = 17,6 mm indvendig diameter på ringbåndet, ringhoved 15,8 mm x 17,7 mm, granatrosa ca. 6,5 mm x 5 mm Vægt 3,8 gram.

meget velbevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

meget velbevaret.

Inter-Arte
Antal besøg: 733