KRIGSKORT 19. ÅRHUNDREDE (13).

1772188. KRIGSKORT 19. ÅRHUNDREDE (13).

Sæt af krigskort, for det meste fra det 19. århundrede (et par fra begyndelsen af det 20. århundrede, inklusive den russisk-japanske krig). PETERMANN. Karte des amerikanischen Kriegsschauplatzes zwischen Washington og Richmond. Gotha, 1862. Ca 385 x 450 mm. Foldet farvelitograferet kort - Theatre of War in the Baltic Sea. Beskrivelse af Kronstadt, Sveaborg, Reval og Ålandsøerne. Jemte specialkort over Finske Bugt og krigshavnene Kronstadt, Sveaborg og Reval. Helsingborg, 1854. (8) s. tekst + litografisk kort, ca 405 x 500 mm. Hæftet i noget slidt trykt omslag. Kortet et lille lag plettet. - DAHLMAN. Kort over den dansk-tyske krigsskueplads. Tredje udgave, suppleret med 2 specialkort over området omkring Dyböl og Sönderberg og et kort over Dybölhøjderne i stor skala. Stockholm, (1864). 2 litografiske kortblade, ca 680 x 500 og ca 145 x 200 mm. Med trykt grøn titellabel. - IVERUS. Kort over Egypten og krigsskuepladsen i Suda. Linköping, 1885. Cirka 520 x 410 mm. Foldet farvelitograferet kort.

Med flere, herunder 6 stk. udstedt i forbindelse med den russisk-tyrkiske krig 1877-78. 13 kort i alt.

Varierende grad af slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Varierende grad af slid.

Antal besøg: 704