- SCHÜLER, PAUL. Udsigt over Eibsee, olie på lærred.
1763516. - SCHÜLER, PAUL. Udsigt over Eibsee, olie på lærred.
Udsigt over Eibsee med Wetterstein-bjergene (Zugspitze) i baggrunden, olie på lærred, relinet, forstærkning på bagsiden (plade), signeret og dateret "Paul Schüler 24" nederst til venstre, ca 70 x 120 cm, med dekorativ ramme , rammestang Schüler, Paul -Dresden maler 1920'erne/30'erne -.
lidt ridset på steder, restaureret i 1973 (se etiket på bagsiden).