1762770. EN USÆDVÆRLIG STOR KINESISK EKSPORT PORCELÆN UNDERGLASER BLÅ OG HVID REKTANGULÆR TE-DANKE OG LÆG.
Med let skrånende skulder og høj hals, der viser et sammenhængende flodlandskab med bjerge, pavilloner, broer og både, med figurer med parasoller blandt grønne piletræer og fyrretræer, solen skinner ovenover, omslaget dekoreret på samme måde. Periode: begyndelsen af det 19. århundrede, Qing-dynastiet (1644-1912).
Højde: 33 cm (uden dæksel), 34 cm (med dæksel).
Indvendig kant med to små revner, betrækket med synlige stjernehårrevner, der løber fra kanten, ellers god stand med mindre fritter på kant og overfladeslitage.