1731570. SKRIVESKAB med skrå klap, eg, tidligt 1800-tal.
Todelt skab i eg og fyrretræ, sort indvendig. Overdel med hyldeinteriør bag låge, underdel med skriveklap og skuffer, originalt beslag. Højde 100 cm, bredde 104 cm, dybde 52 cm.
Aldersrelateret Brugsslitage, tørre revner, skår, pletter, en æske med hul i bunden.