173127. CARL FREDRIK THIM. MIRROR, Empire, Stockholm.
Arbejde i høj klasse. Rigtigt arbejdet med bladdekoration og kanelstænger. Overdel med greb, støttende putti. Bagside med etiket "Spejlfabrikant Carl Thims". 1781-1834. Højde 214 cm. Bredde 86 cm.
Senere forgyldning. Glas udskiftet, bagside mangler, aldersslitage.