HEINZ ZOLPER. Heinz Zolper, Maleri, 'Voom!'.

1721017. HEINZ ZOLPER. Heinz Zolper, Maleri, 'Voom!'.

Heinz Zolper (f. 1949 i Köln), malerier, 'Voom!', Olie på lærred. Repræsentation af en økse på en træplade under et mål på en grøn- og sortstribet baggrund, signeret og betitlet på bagsiden, 97x76cm (102x82cm).

Heinz Zolper studerede på kunstakademiet i Düsseldorf og på University of Applied Sciences for Art and Design i Köln. Han var masterstuderende hos prof. Kraemer og prof. Strack. Siden 1974 har Heinz Zolpers værker været repræsenteret i talrige nationale og internationale samlinger og udstillinger.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Antal besøg: 606