GÖSTA ENGSTRÖM (FÖDD 1930). Figursammensætning.

1719006. GÖSTA ENGSTRÖM (FÖDD 1930). Figursammensætning.

Signeret Gösta Engström, dateret a tergo, mixed media på pap, billedmål ca 28,5 x 38,5

PROVENIENS

Det hörs redan på sättet som Gösta Engström benämner sitt yrke att han har en känsla och ett öga för det vackra och uttrycksfulla.
- Konstförvant, säger Gösta Engström förtjust. På Gutenbergs tid kallades typografer konstförvanter, och de fick bära sabel och värja.

Gösta Engström, född 1930, arbetade som typograf/konstförvant först på Morgon-Tidningen och Aftontidningen i Stockholm, därefter på Aftonbladet.

Kanske föddes fascinationen för bild genom pappans frimärkssamling, definitivt tog den fart när Gösta började fotografera som åttaåring (och byggde en egen förstoringsapparat). Måleriet dröjde längre, men inleddes dramatiskt 1979 med ett plötsligt storformatsverk i blandteknik som en kommentar till kärnkraftsolyckan i Harrisburg, USA. Det blev början på en oavkortad passion för konsten. Gösta Engström har målat varje dag sedan dess och fortsatt förkovra sig. De första åren ägnades åt stilleben, ansikten, naturen och Stockholmsmotiv. Med tiden blev musiken det klarast klingande temat. Genom måleriet gestaltade Gösta den musik – jazz och klassisk – som han njutit av sedan tonåren. Bach, Beethoven och Mahler har inspirerat hans konst lika mycket som Halmstadgruppen, impressionismens förgrundsfigurer, Dali, Munch, Kandinsky, Pollock och de Kooning. Ulf Gripenholm och Max Book är två samtida svenska konstnärer som betytt mycket.

Gösta Engströms hängivna måleri har resulterat i fler än 900 utförda verk och ett stort antal utställningar. Nyligen lämnade han sin ateljé. Det är ett sant nöje för Crafoord Stockholm att kunna erbjuda de 62 sista verken därifrån. Samlingen spänner från tidigt 1980-tal till nutid, från små format till en målning om sex kvadratmeter och en mängd stilar som gör Gösta Engströms livslångt nyfikna utforskande av konstens olika former full rättvisa.

passepartout med vandpletter, glas og ramme med malerpletter.

Tema

Gösta Engström

Få foretaget en gratis vurdering!

PROVENIENS

Tema

Gösta Engström

Antal besøg: 877