171777. SKIBSKOMITÉ, første halvdel af det 20. århundrede, mærkede Gøteborg.
Skibskommode, valnød, vask porcelæn, hane messing, kobberrør. Skørt plade sko.
Mærket NJ Wibergs patentnummer 14520, Gøteborg Bredde 65 cm Dybde 53 cm Højde 210 cm.
Brugsslitage, revner, stødmærke.