Bibliofil. Frankrig, Anatole & Hedlund, Bertil Bull, illustrationer. Guderne tørster. PA Norstedt & Söners forlag, Stockholm, 1951. Stort 8vo i rødt hel marokkansk bind med forgyldt rygtekst, forgyldt rygsøjle og forgyldt omslagsdekoration. Helt guld skåret. Nr. 134 af bibliofiludgavens 200 eksemplarer i dette bind og trykt på luksustrykpapir fra Grycksbo Pappersbok og med tilhørende globusportefølje med forgyldt tekst og dekoration indeholdende 24 skitseark særligt udvalgt til dette formål og trykt i let tryk hos Esselte Aktiebolag. Illustreret i sort/hvid i teksten af Bertil Bull Hedlund. 341 s., (II). Sammen 2 vol.
Anatole France, pseudonym for Jacques Anatole François Thibault, født 16. april 1844 i Paris, død 12. oktober 1924 i Saint-Cyr-sur-Loire, Indre-et-Loire, var en fransk forfatter. Han modtog Nobelprisen i litteratur i 1921. Kilde Wikipedia.
Mindre brugsspor på båndets omslag. Et fint eksemplar.