JAEGER-LECOULTRE - ASTON MARTIN.

1707679. JAEGER-LECOULTRE - ASTON MARTIN.

JLC AMVOX 1 Alarm, ref. 190.T.97, er et ekstremt flot, robust og let luksus sports armbåndsur i titanium med alarm, lavet i et begrænset oplag på 1000 eksemplarer til minde om partnerskabet mellem Jaeger-LeCoultre og Aston Martin. Navnet AMVOX kommer fra forkortelsen af Aston Martin initialer og verdens ende memoVOX (JLC alarmure). Partnerskabet mellem superbilproducenten og urmageren førte til en stræben efter ekspertise. Modellen blev lanceret i 2005-2006, og alligevel bevarer den stadig friskhed og relevans i 2021. Modellen er ikke længere tilgængelig.

Den vandtætte cirkulære 42 mm. etui i børstet titanium leveres med en skruebagside centreret af Aston Martin-logoet, et kuppelformet safirglas, tre kroner, den ene på 2 til at indstille og trække alarmen, den ene på 3 til at indstille den indre tovejs roterende grå skive kalibreret til 1 /5. af et sekund, den sidste på 4 for at indstille og vinde den gennemsnitlige tid. Snap på sagens bagside er indgraveret « Limited Series no. 309/1000 Aston Martin Jaeger-LeCoultre », bærer 14 huller for en bedre lydspredning.

Den tofarvede grå satinskive med central drejeskive til alarmen, koncentrisk ring med 270 grader malet stort lysende arabertal display og tofarvet 15/30 minutters inddeling for alarmen, blænde for datoen ved 3, lysende visere, sweep center sekunder, yderste 1/5 anden division med påført stålindeks. Buen af tal befolkede 270° af urskiven i sympati med Aston Martins speedometre, der pryder tællere på bilens instrumentbræt.

Dette armbåndsur er drevet af en kaliber JLC 918, et mekanisk selvoptrækkende urværk, rhodineret med 22 juveler. Den brune læderrem er udstyret med en børstet titanium-udfolderspænde. Urskive, urkasse og urværk signeret.

Uret leveres med et Jaeger-LeCoultre garantibevis dateret april 2006, instruktionsmanual «AMVOX 1» hæfte, original monteret præsentationsæske med metal sort indgraveret «AMVOX1 Alarm, begrænset serie på 1000 styks i titanium, specielt håndlavet af producenten Jaeger- LeCoultre for Aston Martin », flankeret af Jaeger-LeCoultre og Aston Martin logoer og ydre emballage.

Mærke: Jaeger-LeCoultre Model: Limited Series no. 0607/1000 Årgang : 2005-2006 Reference: 190.T.97 Sagsnr.: 0607 Materiale: Titanium Funktioner: hm, sweep center sekunder, alarm Bevægelse: Kal. 918, mekanisk, selvoptrækkende Armbånd: læderklammer med JLC-udløserspænde Vandtæt: ja, 50 m. Mål: diam 42 mm. tykkelse 15 mm.

Tilbehør: monteret præsentationsæske og ydre emballage, garantibevis dateret 20/11/2006, Manual AMVOX1 Urets vægt: 87,82 gram Æskens vægt: 1.997,50 gram Totalvægt: 2.085,30 gram.

Brugt i meget god stand på optagelsestidspunktet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.474