SPEJL, sengustaviansk, 17./19. århundrede, højde 64 cm.
170665. SPEJL, sengustaviansk, 17./19. århundrede, højde 64 cm.
Ramme i træ/pastellag, bejdset, med perlestang, krone med træskåret dekoration, malet top med fleuron og bladdekoration i relief. Sandsynligvis provinsarbejde.
Senere spejlglas. Slidte rammekanter, stødmærker og farvetab.