LOFTSLAMPE, Böhlmarks, 1937, muligvis Harald Notini.

1699039. LOFTSLAMPE, Böhlmarks, 1937, muligvis Harald Notini.

Stel af mat forniklet messing, skærm af rødlakeret metal med hvidmalet indvendig. 8 lyspunkter.
Højde til tagskål ca 83cm. Diameter ca 79 cm Litteratur Arvid Böhlmarks lampefabrik 1872-1937, af Erik Andrén, Stockholm 1937. Pl 56 nr. 2.

En del af den Sæt del af lampen mangler. Brugsslitage, mærker/pletter/ridser. Ikke funktionstestet, ingen funktionsgaranti ydes.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.425