PER DANIEL HOLM. Akvarel, ikke signeret, med certifikat.
169727. PER DANIEL HOLM. Akvarel, ikke signeret, med certifikat.
Hvalp med lommetørklæde. Mål 32 x 51,5 cm.
Attest fra bobestyrer Gustaf Rehenmark 1903 a termo. "At denne akvarel, udstillet af PD Holms - udstilling i 1903 under Nr. 238, er malet af Professor Holm, er hermed attesteret. Stockholm, 7. december 1903.
Mindre foldemærke i øverste højre hjørne. Lille revne i øverste venstre hjørne. Lille flænge, 1 cm, midt langs bunden.