IVAR KAMKE. Portræt af Hanna Hultner iført et østgötlandsk kostume. Olie på lærred. Signeret og dateret 1932.
169621. IVAR KAMKE. Portræt af Hanna Hultner iført et østgötlandsk kostume. Olie på lærred. Signeret og dateret 1932.
83 x 68 cm.
Hanna Hultner var gift med Georg Hultner. Georg Hultner ejede og drev Borensbergs Glasbruk. I 1923 købte Georg Hultner herregården Sjövik uden for Borensberg. Georg Hultner var interesseret i både samtidskunst og kulturelle udtryk, så Sjövik blev et samlingssted for folk fra kultureliten. Det pensionatlignende hjem fik besøg af Selma Lagerlöf, Werner v Heidenstam, Anders de Wahl, Bruno Liljefors m.fl. Hannas uddannelse kom godt med, da hun blev overhoved i husstanden, og at Hanna var en "genial værtinde med høje sociale kompetencer. Georg Hultner døde i 1932 og Hanna blev alene på Sjövik, men giftede sig igen i 1937 med kunstneren Paul Engdahl. Hanna Hultner døde i 1957.
Samtidig med dette portræt lavede Ivar Kamke et af Georg Hultner, der har været på Östergötlands Museum siden Hannas død.
83 x 68 cm.