1694064. GRANAT KRYDSØLV FORGYLDT MED KÆDE.
Vedhænget er lavet af 925 sølv, stemplet og fuldstændig forgyldt i 14 karat gult guld.
Den er lavet i form af et kors og er sat med 5 dråbeformede facetslebne blodrøde, bøhmiske granater og 12 runde facetslebne granatroser i enderne af korset.
Vedhænget bæres på en sølvkæde med fjederringlås i 14 karat guldbelægning.
Vedhængets længde 5 cm, kædelængden 44 cm, vedhængets størrelse 5 cm x 3 cm, vægt 10,8 gram.