ET DERBY-SKRIVEBORD I EGREJE, TIDLIGT 20. ÅRHUNDREDE.
1669118. ET DERBY-SKRIVEBORD I EGREJE, TIDLIGT 20. ÅRHUNDREDE.
af Thomas Turner, 44 Holborn Viaduct, London, tamborskodderen, der omslutter et arrangement af små skuffer og duehuller, med en indsat skrånende midtersektion, den hængslede bagside omslutter et monteret interiør, to ruder og syv skuffer forklædt som otte og friseskuffe , med panelede sider og bagside, de formede sider hængslet og åbning, med forgyldte messinghængsler og låse, 136 cm bred x 85 cm dyb x 130 cm høj.
Banket, mærket, ridset og plettet, mangler nøgle, nogle skuffer har skillevægge, nogle mangler, slidt til forgyldt messing.