Full body orkesterguitar med Schaller-mikrofon i nakkeposition, samt tone- og volumenkontrol. Bygget af Olof Berg i Stockholm omkring 1949. Ejer siden da. Kommer med hardcase, sandsynligvis original.
Funktionel, fuldt spilbar. Knitrer i lakken både foran og bagpå. Enkelte ridser. Aldersslitage og remslid.