BED, imperium, første del af det 19. århundrede.

1667157. BED, imperium, første del af det 19. århundrede.

Fineret med mahogni, udstrakte korte sider, hovedende med baldakin, dekoration med volutter og palmetkant. Længde 210, bredde 112, højde med baldakin 252 cm. Sengens indvendige mål længde 202, bredde 101 cm.
Herkomst: Familien Hagemann, angiveligt oprindeligt fra Saint Croix, dengang Dansk Vestindien. 1908 til Bergsjöholm slot uden for Ystad, derefter overdraget ved arv til Stiernswärd Havgård-familiens gods, derefter solgt på auktion i 2010 til nuværende ejer.

Brug og aldersrelateret slitage, finerskader og tab, mærker, forlænget.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.538