FOOD SERVICE, 113 dele, "Dacca", Rörstrand, 1844-1907.

1661979. FOOD SERVICE, 113 dele, "Dacca", Rörstrand, 1844-1907.

36 middagstallerkener, diameter 26 cm 21 tallerkner, diameter 21 cm 29 dybe tallerkener, diameter 24/25 cm 8 mindre fade, diameter 16 cm 10 serveringsfade, bredde 37-51 cm 8 skåle på fade, bredde fra 16- 35 cm 1 terrine med låg, bredde 32 cm Det meste af servicet er "ligestemplet", dvs produceret indtil 1884, hvor Rörstrand skiftede til sit klassiske kronstempel. De mindre dybe tallerkener og en af de mindste skåle er kronstemplet.

Lejlighedsvis slitage, Kantstødt/revner/fadning, gulning/mærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.846