165673. DUCHESSE BRISÉE, 3 dele, slutningen af 1800-tallet.
Bestående af Bergeré, fodskammel og lænestol. Udskårne detaljer i form af roser på toppen af bergeré og lænestol samt løbende skåret mønster rundt. Forben med kanel og fleuroner.
Samlet længde ca 197 cm.
Alders- og Brugsslitage, senere sadelgjord og fodskammel med spiralfjedre. Stof på fodskammel solbleget.
Samlet længde ca 197 cm.