CARL XII, JOHN III (2).

CARL XII, JOHN III (2).
1654838. CARL XII, JOHN III (2).

Nils Gylling Petersson, Carl XII: Et kort, men klart uddrag, ud... Kong Carl den Tolvtes liv og kongelige datoer, af... Jöran A. Nordberg... I (alt der kom ud). (PJ Nyström) 1745. Stor 8:o. (12), (1)-634 s. 1 graveret portræt, skåret.Senere læderbind, indbundet med Tale ved Mindesmærket...30. november 1868. + JOHANNES III'S KRONIK 1745. Aigdius Girs, red. Anders Anton von Stiernman, Stockholm, med Lorentz Ludwig Grefing 1745.
4:o. 224 x 178 mm. (34), 176, (60) s. Foldegraveret portræt, indbundet med Laaurentio Raimundio; Historia Liturgica 1638, udg. Anders Anton von Stiernman, JL Griefing 1745, (16),+ 128,+ (10) s. Senere hfrbd.

Slidt bind, Historia liturgica har side 127 ff erstattet med faksimile.
Carl XII: Lidt slidt rygsøjle, slået omslag. Titelblad med reparation, yderligere 4 blade reparerede nederste margen skåret, 19 plr mangler.

Tema

The collector's library

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

The collector's library

Antal besøg: 632