Teaktræ. Løs sædehynde. Puddle pude. Længde 160, bredde 80, højde inkl. sædehynde ca 38 cm.
Overfladeslitage. Ridser og mærker. Sædehynde med porøs polstring.
Erik Wörtz (1916–1997)