1627842. JOHN SOMERS, EN LILLE MÆNGDE TIN.
Bestående af to kander, den ene 11 cm høj x 14 cm maksimal diameter, den anden 11,5 cm høj x 12 cm maksimal diameter.
En skål 7,5 cm høj x 12 cm maksimal diameter, En sukkerskål og låg, 11 cm høj x 9,5 cm maksimal diameter.
Og en stilkvase af en anden hånd, stemplet GN MG til halsen. 15 cm høj x 5 cm maksimal diameter.
Alle bar en kande med indgraverede præsentationsindskrifter.
Bemærk: John Somers var en britisk født tinfabrikant, der arbejdede i Minas Gerais, Brasilien i midten af det tyvende århundrede.
Nogle små områder med ridser og slid overalt.
Spildvasen lidt ude af form med nogle buler.