JOHN SOMERS, EN LILLE MÆNGDE TIN.

1627842. JOHN SOMERS, EN LILLE MÆNGDE TIN.

Bestående af to kander, den ene 11 cm høj x 14 cm maksimal diameter, den anden 11,5 cm høj x 12 cm maksimal diameter.
En skål 7,5 cm høj x 12 cm maksimal diameter, En sukkerskål og låg, 11 cm høj x 9,5 cm maksimal diameter.
Og en stilkvase af en anden hånd, stemplet GN MG til halsen. 15 cm høj x 5 cm maksimal diameter.

Alle bar en kande med indgraverede præsentationsindskrifter.

Bemærk: John Somers var en britisk født tinfabrikant, der arbejdede i Minas Gerais, Brasilien i midten af det tyvende århundrede.

Nogle små områder med ridser og slid overalt.
Spildvasen lidt ude af form med nogle buler.

Få foretaget en gratis vurdering!

The Auction Hub
Antal besøg: 1.202