1623038. MECCANO, "Eiffeltårnet", Jan Myrdal, 1930'erne/40'erne.
Tårnet er bygget af Jan Myrdal som barn. Efter sigende blev der bygget i alt tre eksempler på denne model, hvoraf dette er det eneste tilbageværende eksempel. Tårnet nævnes bl.a. i Myrdals erindringer. Den har desuden deltaget i flere udstillinger gennem årene, bl.a. Paris. Indvendig belysning. Bundplade ca 90 x 90 cm. Højde ca 200 cm.
Overfladeslitage. Ridser og mærker. Der opstår mindre skader. Ikke-funktionstestet belysning. Der ydes ingen funktionsgaranti.