161345. SOPPSLEV, Sølv, Prahl, 1839, København.
Sølvsmed er Samuel Jacob Nicolai Prahl (1800-1885) eller søn Jacob Samuel Prahl (1824-1891) Stemplet både på undersiden af øsen og på skaftet.
Længde 37 cm, vægt ca. 200 g.
Mindre Brugsslitage, slev med lille bule.