1611508. BORDPENDUL, urskive mærket Hans Westman, Stockholm, ca. 1800.
Forgyldt og bronzeret udskåret træ i form af fabeldyr og egegrene. Pendul til rådighed. Bredde 36 cm, højde 37 cm.
Slitage, revner, tab af forgyldning, mindre skader. Delvist renoveret og suppleret. Reparationer. Ikke funktionstestet.
Nøgle/nøgler findes