Herpetologi. Et antikt hjemmelavet og håndfarvet brætspil - et såkaldt slangespil til terninger i form af en håndfarvet snoet blå og gul slange over hele billedfladen med nummererede firkanter fra 1 tom 117. Undervejs figurer og bygninger og håndskrevne regler i versform. Indrammet i syrefri passepartout. Måler med rammen ca. 46 cm. x 55 cm. Billedstørrelse ca. 42 cm. x 51,5 cm. Groft dateret, men slutningen af det 18. århundrede eller begyndelsen af det 19. århundrede virker sandsynligt.
Herkomst Richard Wahlgren, Lund.
Papiret er lidt krøllet og et par mindre rifter. Charmerende!