HERPETOLOGI. CHARMENDE HÅNDFARVEDE SLANGESPIL.

1600704. HERPETOLOGI. CHARMENDE HÅNDFARVEDE SLANGESPIL.

Herpetologi. Et antikt hjemmelavet og håndfarvet brætspil - et såkaldt slangespil til terninger i form af en håndfarvet snoet blå og gul slange over hele billedfladen med nummererede firkanter fra 1 tom 117. Undervejs figurer og bygninger og håndskrevne regler i versform. Indrammet i syrefri passepartout. Måler med rammen ca. 46 cm. x 55 cm. Billedstørrelse ca. 42 cm. x 51,5 cm. Groft dateret, men slutningen af det 18. århundrede eller begyndelsen af det 19. århundrede virker sandsynligt.
Herkomst Richard Wahlgren, Lund.

Papiret er lidt krøllet og et par mindre rifter. Charmerende!

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.344