1595095. EN MEXICANSK ABALONE RINKET-ÆSKE.
Ydersiden dekoreret i paneler af abalone, foldelåget omslutter en fordybning af hårdttræ, stemplet Hechden Mexico Alpaca til bunden, 2 cm høj x 14 cm bred x 8 cm dyb.
Sammen med et sæt på fem sølvbelagte østersgafler og to bulldog-skrivebordsclips, er den første en Myers No. 3411 1930'erne Lion Head skrivebordsklips, 5 cm x 7,5 cm, den anden en Boston Clip No.1, af Hunt MFG Co. Statesville NC modelleret som en frø, 5 cm x 5 cm.
Et sidepanel mangler, et med lille tab.
Mindre gnidninger på forgyldt metal på løvens ansigt.
Frøclipsen mangler imiteret perleøje.