FERNANDEZ ARMAN. Komposition med violin. Farvelitografi. Signeret Arman. 72/75.
15845. FERNANDEZ ARMAN. Komposition med violin. Farvelitografi. Signeret Arman. 72/75.
Komposition med violer. Oramad. Bladstørrelse 65x50.
Armand Pierre Fernandez, "Arman", var en fransk billedhugger og billedkunstner aktiv i Frankrig og USA. Han studerede ved Ècole du Louvre i Paris. Arman tilhørte de såkaldte "neo-realister", en gruppe skabt af Pierre Restany og Yves Klein. Neo-realisterne skildrede masseproducerede hverdagsgenstande og integrerede dem i deres værker. Arman er bedst kendt for sine skulpturer bestående af kompositioner af objekter, ofte musikinstrumenter som pensler, violiner og saxofoner.