FERNANDEZ ARMAN. Sammensætning med børster. Farvelitografi. Signeret Arman. 44/75.
15844. FERNANDEZ ARMAN. Sammensætning med børster. Farvelitografi. Signeret Arman. 44/75.
80 x 58 cm.
Armand Pierre Fernandez, "Arman", var en fransk billedhugger og billedkunstner aktiv i Frankrig og USA. Han studerede ved Ècole du Louvre i Paris. Arman tilhørte de såkaldte "neo-realister", en gruppe skabt af Pierre Restany og Yves Klein. Neo-realisterne skildrede masseproducerede hverdagsgenstande og integrerede dem i deres værker. Arman er bedst kendt for sine skulpturer bestående af kompositioner af objekter, ofte musikinstrumenter som pensler, violiner og saxofoner.
80 x 58 cm.