EN LÅNDSTOL I INDIAN TEAK.

EN LÅNDSTOL I INDIAN TEAK.
1583941. EN LÅNDSTOL I INDIAN TEAK.

1800-tallet, bagpanelerne udskåret og gennemboret med fugle blandt rullende blade med spindeldrejninger imellem, flankeret af stiliserede bladudskårne cylindriske stolper, det solide sæde inden for udskårne skinner, på udskåret firkantet sektion, drejede, fligede og riflede ben, 46 cm bred x 48 cm dyb x 71 cm høj.

Stød, mærker, ridser, slitage og pletter, elementer af udskæring mangler fra toppen af midtersektionen af ryggen, ujævn farve på sædet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Rushbrooks Auctioneers
Antal besøg: 1.569