157940. SABEL, fransk officerssabel, 1860'erne.
Brændt forgyldt sværdbeslag, sabel indgraveret med svær at fortolke tekst, muligvis "Zoarne facture du Larnikoff Bas Rhin" Karret stemplet BR
Sværdet med ornamenteret gravering. Sværdbeslag med trykknap.
Sværdets længde: 90,5 cm Længde på karret 79,5 cm.