1577367. PER GUDMAR OLOVSON (1936-2017). Modelstudie.
Signeret Gudmar EA 10/10, æts billedstørrelse 29x23 cm. Dedikation til Anita fra kunstneren.
Proveniens: Gave til Anita af Gudmar, Paris 1972 Gudmar Olovson var en svensk billedhugger, der arbejdede i fransk klassisk stil, frem for alt med portrætter. Han er født i Boden, men boede i Paris fra 1959 og var ven med Anita Lindblom. Hans monumentale friværker findes for eksempel i Höllvikens skulpturpark på Falsterbonäset i Skåne, i Boulogneskogen-parken i Paris og på First Hospital i Stockholm. Gudmar Olovson er repræsenteret på Nationalmuseet i Stockholm.