EN VIZAGAPATAM IVORY FINERET OG MIKRO-MOSAIK SANDELTRÆ CRIBBAGE BOARD OG SPILÆSKE.

1577275. EN VIZAGAPATAM IVORY FINERET OG MIKRO-MOSAIK SANDELTRÆ CRIBBAGE BOARD OG SPILÆSKE.

Indisk, første halvdel af det 19. århundrede, det hængslede dæksel og sider med mikromosaik-foliedesign, 28 cm bred x 11 cm dyb x 6 cm høj, og to slåede rødfarvede pløkker.

Top let skæv i højre side, varierende sprækker i elfenben, forskellige tab til mikromosaikken, en del af elfenbens hjørnebånd mangler, nogle områder med gamle reparationer, ingen nøgle.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.614