Træfigur "Moriskentanzer" trommeslager, - Sydtyrol, 20. århundrede, træskærer Gino Mussner (1943-2017), Burgstall ved Meran, udskåret hele vejen rundt, farverigt og guldmalet, efter Erasmus Grasser (1450 Schmidmühlen - 1518 München), højde: 12,5 cm.
God stand, se billeder.