MORISK DANSER "TROMMER".

MORISK DANSER "TROMMER".
1574258. MORISK DANSER "TROMMER".

Træfigur "Moriskentanzer" trommeslager, - Sydtyrol, 20. århundrede, træskærer Gino Mussner (1943-2017), Burgstall ved Meran, udskåret hele vejen rundt, farverigt og guldmalet, efter Erasmus Grasser (1450 Schmidmühlen - 1518 München), højde: 12,5 cm.

God stand, se billeder.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand, se billeder.

Antal besøg: 611