lænestol tekstilindtræk, Fritz Hansen, Danmark, model formgivet 1958, mærket forneden FH nr. 520065, samt mærket, sædehøjde ca 40 cm.
mangler en skrue i fodpladen (se billede) mindre Brugsslitage.
Arne Jacobsen (1902–1971)