SPEGEL, Empire, Johan Martin Berg, Göteborg (ca1772-1852).
155687. SPEGEL, Empire, Johan Martin Berg, Göteborg (ca1772-1852).
Forgyldt og bronzeret med sortmalede dele, dekoration i form af planteløkker, knækket krone. Slibet original glas. Gøteborgs hall-stempel og mærket iMB. H 91.
Have på. Mindre mærker og ridser. Lille skade på yderkanten af spejlet.