--BENTHIN, JOHAN HELGE. To ark "Afklædning" og "Censure".
1555353. --BENTHIN, JOHAN HELGE. To ark "Afklædning" og "Censure".
Benthin, Johan Helge (1936 -København- 2006) - To ark "Afklædning" og "Censur", blyant/collage og akvarel hhv. Akrylmaling på papir og akvarel på karton, signeret nederst til højre "Johann H. Benthin" eller monogram nederst til venstre "JHB", verso 1x med kunstnerstempel, ca 12x18 eller 25,5x17,5cm, arkstørrelse ca 40x30cm, inskription på bagside med detaljer, uindrammet - Dansk kunstner i det 20. århundrede: 1964-66 kunstnerisk uddannelse hos prof. U. Haakø Weinert, siden 1964 arbejdet som freelance kunstner, først eget atelier ved Gardasøen, fra 1967 deltagelse i talrige internationale individer og grupper udstillinger.