En kjolering i 9 karat gult guld sat med en pæreformet safir og diamanter.
Denne ring er 9 karat gult guld (testet og stemplet "375").
En enkelt pæreskåret blå safir ædelsten er sat i midten af denne ring, monteret i 4 kløer.
Safiren har en karatvægt på 0,24ct, ca.
Flankerende safiren er 6 rundslebne diamanter (3 til hver side). Diamanterne har en samlet karatvægt på 0,08ct, ca.
EU-ringstørrelse: 55. UK ringstørrelse: N½.
Samlet vægt: 1,4 gram.
Som ny/god.