BAROK SØLVKOP 17. ÅRHUNDREDE.

BAROK SØLVKOP 17. ÅRHUNDREDE.
1547728. BAROK SØLVKOP 17. ÅRHUNDREDE.

Barok bæger i sølv, 1600-tallet, stemplet, monogram, forgyldt, højde: 13 cm, øvre kantdiameter: 10 cm, med kendt mønt indarbejdet i bunden: Ærkehertug Maximilian 1612-1618, dobbelttaler 1617, Ensisheim. Panserbuste med møllestenskrave til højre / Kronet flerfeltsvåben mellem to mindre ovale våbenskjolde. Davenport 3325, Moser/Tursky 593, vægt: 217,7 g.

https://wag-muenzshop.de/archiv/a51/m3559.html.

Alders- og slidtegn, se billeder.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.152