1547728. BAROK SØLVKOP 17. ÅRHUNDREDE.
Barok bæger i sølv, 1600-tallet, stemplet, monogram, forgyldt, højde: 13 cm, øvre kantdiameter: 10 cm, med kendt mønt indarbejdet i bunden: Ærkehertug Maximilian 1612-1618, dobbelttaler 1617, Ensisheim. Panserbuste med møllestenskrave til højre / Kronet flerfeltsvåben mellem to mindre ovale våbenskjolde. Davenport 3325, Moser/Tursky 593, vægt: 217,7 g.